Prakartėlė Šv. Jurgio bažnyčiai

 

Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje - nauja prakartėlė, sukurta 5-6 kl. mokinių

 

 

 

 

 

2016 m. Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje prieš Šv. Kalėdas lankytojus džiugino naujas „Betliejus“ - prakartėlė, kurią sukūrė 5-6 kl. mokiniai. Šiais metais vaikai nulipdė ne tik pagrindinių veikėjų, gyvūnų skulptūrėles, bet ir nemažą būrį giedančių bei muzikuojančių angelų. Itin nuotaikingi personažai kiekvienam žiūrovui pakėlė ūpą, nuteikė džiugiam švenčių laukimui! 

Mokinių vadovės - dailės mokytojos: Ramunė Staškevičiūtė, Dalia Čepulienė, Rasa Žmuidienė, Virginija Katkevičiūtė, Dovilė Rukšėnienė, Daiva Šlajienė, Jolanta Galdikaitė, Giedrė Dadurkevičienė. Darbų koordinatorė ir organizatorė - Ramunė Staškevičiūtė.

Apie prakartėlę rašė ir www.bernardinai.lt: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2016-12-16-sv-jurgio-baznycia-kaune-pasipuose-atnaujinta-prakartele/152864#.WFOFfLzU5aI.facebook

 

  

 

 Vaikai ruošia prakartėlę Šv. Jurgio bažnyčiai (2013 m.)

  

     

    

  

 

Kauno miestas jau pasipuošė, laukdamas pagrindinių metų švenčių. Įžiebta ir puošnioji Rotušės aikštės eglė, o mes vis dar laukiame gausaus balto sniego ir ruošiamės džiugiausiai metų šventei – Kalėdoms, kūdikėlio Jėzaus gimimo šventei. Pasaulis iki šiol metus skaičiuoja nuo Jėzaus gimimo. Tai sunkiai suvokiama kalėdinio džiaugsmo paslaptis, kurią Kalėdų rytą skelbia viso pasaulio bažnyčių varpai.

Prieškalėdinis susikaupimo laikotarpis – Adventas (lot. „atėjimas“). Anuomet, prieš prasidedant Adventui, visus piemenėlius jų šeimininkai paleisdavo pas namiškius ilsėtis ir ruoštis šventei. Tuo tarpu Kauno dailės gimnazijos mokiniai, laukdami džiaugsmingų Šv. Kalėdų, visą mėnesį darbuojasi kurdami Šv. Jurgio Kankinio bažnyčiai „Betliejų“, lietuviškai – prakartėlę. Prakartėlė – Jėzaus gimimo gyvulių tvarte vaizdelis, kuriame dalyvauja Švč. Mergelė Marija, šventasis Juozapas, kūdikis Jėzus. Neretai čia dar būna piemenėliai, Trys Karaliai ir gyvuliai. Viso pasaulio krikščioniškose šalyse Kalėdų prakartėlės yra labai populiarios ir turi savo istoriją.

Šv. Pranciškus Asyžietis 1223 m. Grecio vietovėje įrengė pirmąjį „Betliejų“ su gyvais piemenėliais, jaučiu ir avimis, Marija ir Juozapu ir gyvu, ėdžiose gulinčiu kūdikėliu. Rengdamas tokį gyvą paveikslą, Šv. Pranciškus norėjo ir pats labiau įsigilinti į Jėzaus Kristaus gimimo stebuklą, ir tikintiesiems parodyti, kokiame skurde Dievo sūnus žemėje gimė. Personažų vaidinamos scenos tarsi priartino prie žmonių Dievą. Nuo to laikoBetliejausrengimas bažnyčioseper Kalėdas išplito po visą pasaulį. Lietuvoje šiomis dienomis daugėja bažnyčių, kuriose galima pamatyti naujų, netikėtų ir net gyvų prakartėlių, organizuojamos jų parodos, į kūrybinį procesą įtraukiami  ir moksleiviai.

Kauno dailės gimnazijos 6 klasės moksleiviai, padedami savo dailės mokytojų (D. Čepulienė, A. Juškevičiūtė, V. Katkevičiūtė, D. Lunskienė, D. Rukšėnienė, R. Staškevičiūtė, N.Šiupinskienė, R. Žmuidienė) ir bando sukurti tokią prakartėlę, skirtą Šv. Jurgio Kankinio bažnyčiai. Prakartėlė bus baigta ir pastatyta bažnyčioje prieš pat šventes, o pašventinta per Bernelių Mišias. Dabar vyksta parengiamieji darbai, planuojama  įrengti trijų dimensijų 5 metrų ilgio ir 3 metrų aukščio „Betliejų“ su 50 cm. aukščio figūrėlėmis, vaizduojančiomis kalėdinės istorijos veikėjus.

Visų skulptūrėlių pagrindas daromas papje mašė (pranc.papier-mâché'kramtytas popierius') technika, kuomet minkšta popieriaus masė maišoma su klijais ir modeliuojama norima forma. Ši technika turi labai senas rytietiškas šaknis. Yra šalių, kur ir dabar kiaurus metus jos pagalba daromos nuostabios skulptūros bei įvairūs daiktai, skirti religinėms šventėms. Popieriaus medžiaga labai tinkama ir prieinama mokiniams, nesunku šitos technikos juos išmokyti. Šiais laikais vertinamas ja išgaunamas medžiagos gaivališkumas, universalumas ir grožis.

Švč. Mergelė Marija, šventasis Juozapas, kūdikėlis Jėzus, Trys Karaliai, angelai, Betliejaus žvaigždė, piemenys, avys, asilas, karvė, kupranugariai, arklys – tai patys svarbiausi prakartėlės personažai, kuriais dažniausiai ir apsiribojama, tačiau būsimasis „Betliejus“ bus šiek tiek nutolęs nuo tradicinio evangelinio prakartėlės lakoniškumo. Vaikai, siekdami ją suaktualinti, į Jėzaus Kristaus gimimo šventę pakvietė ir miestelėnus, baltą pelėdą, katiną, šunį, šešką, paukščius, tigrą bei kitus veikėjus. Iš viso jų turėtų susirinkti apie 50. Nieko stebėtino juk džiugi žinia pasklido visiems!

Beveik 40 mokinių darbuojasi, studijuodami prakartėlės istoriją, simboliką, personažus, jų išvaizdą, aprangą, žmogaus ir gyvūnų proporcijas. Norint įrengti prakartėlę, reikia turėti gerą skonį, istorinių ir evangelinių žinių. Mokiniai stengsis bažnyčioje sukurti paslaptingą, šventinę nuotaiką, kad prakartėle grožėtųsi ir ją suprastų tiek bendraamžiai, tiek tėveliai, tiek seneliai. Juk tas, kas kuria „Betliejų“, tarsi sako vizualų pamokslą žiūrovams.

Parengė dailės mokytoja Ramunė Staškevičiūtė

 

 

 

Pamokų laikas

1 8.25 - 9.10
2 9.20 - 10.05
3 10.15 - 11.00
Ilgoji pertrauka 11.00 - 11.35
4 11.35 - 12.20
5 12.30 - 13.15
6 13.25 - 14.10
Ilgoji pertrauka 14.10 - 14.25
7 14.25 - 15.10
8 15.20 - 16.05
9 16.15 - 17.00
10 17.10 - 17.55

Pamokų tvarkaraštis

E-dienynas

Prisijungimas prie gimnazijos e-dienyno

 

 

Jei nepavyksta prisijungti, skambinti:
Gimnazijos sekretorės tel. 8 684 20526
Mano dienynas pagalbos tel. 8 5 210 1441

Projektai

E-KDG

Gimnazijos virtuali mokymų aplinka